2015. december 16., szerda

Karácsonyi hangulat ...

... egy pillanat alatt.Ehhez nem kell mást tenned, mint felkeresni az  Xmasify nevű oldalt, beírni a kedvenc weblapod címét (pl.: fohilda.blogspot.hu ), egy kattintás, és máris megjelenik az oldal, ahol kellemes karácsonyi zene fogad, hull a hó, a feltöltött képek is karácsonyira cserélődnek. De ha nem vigyázol, te is felrobbantod az égősort!


A bal alsó sarokban levő ikonokkal ki- és be lehet kapcsolni az effekteket, ill. visszatérni az Xmasify-ra, hogy újabb oldallal is kipróbáld.
Jó szórakozást!

2015. december 14., hétfő

De hát én nem tudok angolul ...

akkor meg minek nézzem meg ezt az oldalt! Mármint ahova valahogy odakeveredtem. De a kíváncsiságom szerencsére erősebb volt a nem éppen dicső ténynél. És megértettem a szöveget, és meg is tetszett az oldal, és ajánlom is nektek! Ide kattintva megnézhetitek ti is, hogy miért lelkesedem most éppen. A téma ugyan nem biztos, hogy mindenkinek a szíve csücske - az USA elnökei, de érdekessé teszi a logikus, lényegretörő felépítés, a sok kép, ami időnként még vicces is.


Én valószínűleg azért értettem meg, mert  a törihez egy kicsit talán értek (öndicséret is kell néha), és egy parányi angol azért ragadt rám az "a" osztályok tanítása során. Ti meg azért fogjátok megérteni, mert angolul kiválóan tudtok, és a velem való tanulás során egy kis töri talán radadt rátok!

2015. december 6., vasárnap

A jó power point titka


Egyre többen szeretnétek kiselőadásaitokat powerpoint alkalmazásával színesíteni.
 Ez egy nagyon dicséretes törekvés, de  van jó  néhány ajánlás, amit a siker érdekében be kell tartani! Ehhez készítettem egy bemutatót. Ide most technikai okok miatt nem tudom feltenni, de  a facebook-os csoportomban (akik tagok) megtaláljátok.

2015. december 1., kedd

Athén virágkora

volt (vagy lesz hamarosan) a témánk az 5. osztályokkal.
Az "a" osztállyal sajnos nem tudtuk megnézni teljesen a felvételt, mert az iskolai net lassúsága miatt a betöltés és lejátszás szakadozott volt. Akinek kedve van, most megteheti. Talán így egyszerűbb lesz megjegyezni a neveket, és azt hogy ki miről nevezetes! ( Persze nem mindet, csak azokat, akiknek a nevét a tábláról a füzetbe leírtátok.)

Magyaroroszág a két világháború között

A legfontosabb adatok ebből a korszakból:

Esemény, évszám:
 
1918 – Magyar Nemzeti Tanács, őszirózsás forradalom (okt. 31.), Károlyi Mihály miniszterelnök,  népköztársaság, KMP megalakulása
1919 – Vix-jegyzék, Károlyi Mihály köztársasági elnök,  Tanácsköztársaság, ellenforradalom, Horthy fellépése
1920 – békekonferencia, Horthy kormányzóvá választása, Trianoni béke (jún.04.), Teleki Pál a miniszterelnök
1921 – Bethlen István a miniszterelnök
1926 – pengő bevezetése
1927 – olasz-magyar szövetség (barátsági egyezmény)
1929 – gazdasági válság kezdete
1931 – rögtönítélő bíráskodás
1932 – Gömbös a miniszterelnök, Nemzeti munkaterv
1935 – Gömbös diktatúra-kísérlete
1936 – Darányi Kálmán a miniszterelnök
1937 – Szálasi börtönben
1938 – győri fegyverkezési program, Imrédy a miniszterelnök, első zsidótörvény,első bécsi döntés
1939 – Teleki Pál a miniszterelnök, bevonulás Kárpátaljára, második zsidótörvény
 
 
Fogalom:
 revízió, anyaország, pengő, statárium, nyilas, konzervatív, liberális, válságkezelés, árverezés, cserkész, levente
őszirózsás forradalom, tanácsköztársaság, semleges övezet, vörös térkép, vörösterror, fehérterror, konszolidáció, földreformtörvény, antiszemitizmus, „numerus clausus”, királypuccs, kisantant, trónfosztás, választójog,
Név:
IV. Károly, gróf Károlyi Mihály, Tisza István, Vix alezredes, Kun Béla, Horthy Miklós, gróf Apponyi Albert, gróf Bethlen István, gróf Teleki Pál, Károlyi Gyula,  Gömbös Gyula, Darányi Kálmán, Imrédy Béla,  Szálasi Ferenc, Klebersberg Kunó,  Szentgyörgyi Albert, Kodály Zoltán, Bartók Béla
Helynév:
Arad, Szeged, Pécs, Budapest, Miskolc, Párizs, Trianon, Olaszország, Csehszlovákia, Ausztria, Románia, Jugoszlávia, Kárpátalja, Felvidék, Győr

2015. november 24., kedd

Biztonságos internethasználat

Ez az egyik témája annak a távoktatási kurzusnak, amit a hetedikes, nyolcadikos tanítványaimnak és volt, jelenleg már középiskolás diákjaimnak szeretnék ajánlani.
A részletekről a a szervező honlapján  olvashatsz, sőt egy kisfilmet is megnézhetsz.

 
 
Megkérdeztem, a szervezők nem tartják be szigorúan a korhatárt, felnőttek is jelentkezhetnek!
A kérdés már csak az, hogy ezen a területen ki meri felvenni a versenyt a diákokkal!

2015. november 21., szombat

Delphoi - miért fontos?

Nemrég láttam ezt a filmet a tévében, és rögtön arra gondoltam, hogy milyen jó lenne, ha ti is láthatnátok. Csak az a baj, hogy a tanórába nem fér bele. Ha van időtök és kedvetek, nézzétek meg otthon. Ide kattintva tudjátok elindítani.

Mi lesz a megszerzett információkkal?

Hát használd őket, gondolkoj, oldj meg feladatokat, problémákat! Nézzük csak, mennyire megy ez neked?


Hány kört látsz a képen? Ugye megkönnyebbültél, hogy ilyen könnyű kérdést kaptál?!
Most próbáld összekötni a 9 kört 4 egyenes vonallal úgy, hogy közben nem veszed fel a kezedet! Sikerült? Ha igen,  gratulálok! Ha nem, ne add fel, nézd meg ezt a rövid összeállítást, gondold végig az ott látottakat, hallottakat, és próbáld hasznosítani!

2015. november 18., szerda

"Tegnap este még tudtam..."

Hányszor  hallottam már ezt a panaszos, mentegetőző mondatot. És én ugyanannyiszor megpróbáltam megértetni, hogy az emlékezetünk - sajnos vagy szerencsére - nem úgy működik, hogy minden látott, hallott információt örökre megjegyzünk. A rövid távú memóriánk tényleg képes rövid ideig tárolni minden adatot, de ha nem kap megerősítést, azaz nem foglalkozol vele tovább, akkor elfelejtődik. Kezdheted újra! És valljuk be, kinek van kedve a könyv fölött órákig görnyedni minden lecke/témazáró felett!!! 
És ráadásul a rövid távú memória sem működik mindenkinél egyformán megbízhatóan.


A következő feladat tehát  ennek  fejlesztése. Nézd meg a sorozatnak ezt a  részét, próbáld ki a javasolt módszereket! Persze csodát ne várj, ahhoz hogy eredményes legyen, hosszabb időre és sok gyakorlásra van szükség! De megérei!!!

2015. november 11., szerda

Kedves Ötödikesek!

Sajnos a könyvünkben kevés kép található. Ide a blogra már korábban feltöltöttem a régi, Mozaik Kiadó által szerkesztett könyv ókori Hellászhoz tartozó képeinek egy részét. Ha van kedvetek, nézzétek végig! Görgessétek le a képernyőt, bal oldalon alul megtaláljátok! Ha rákattintatok a képre, nagyban és felirattal is láthatjátok.

2015. október 17., szombat

Ilyenkor sajnálom,

hogy nem tudok jól angolul!
Találtam ugyanis egy  remek oldalt, amelyik nagy segítséget nyújthat a történelem tanulásában. De sajnos csak azoknak, akik jól beszélnek angolul.( Ez is lehet egy indok, amiért még jobban belemélyedtek a nyelvtanulásba is!)
Sokan (gyerekek és felnőttek is) panaszkodnak, hogy nehéz az évszámok megjegyzése.


Erre azt szoktuk mondani (ami természetesen igaz is), hogy nem  nehéz annak, aki rendszeresen, óráról-órára foglalkozik vele. És nem nehéz annak sem, aki össze tudja kapcsolni az évszámokat, érti az események okát, elgondolkodik azok hatásán, következményén. És minő véletlen -  ez a kettő is összefügg egymással!
De mit tegyen az, aki eddig kampány-szerűen tanult, és az évszámok lassan már beborítják?
Neki segít az a weblap, gyakorlatilag egy többszintes idővonal,  amit ( itt érhetsz el ) készítői  összekapcsoltak a wikipédiával, és így nem csak egy felbukkanó képet és egy eseményt látsz az adott évben, hanem utána is olvashatsz (remélhetőleg hiteles információkat tartalmaz), videókat nézhetsz. Olyan ez nagyban, mint amit én korábban elkezdtem, de idő hiánya miatt abbahagytam (talán majd egyszer folytatom). Itt erre is rákereshetsz, és rövid regisztráció után magad is készíthetsz hasonlót.

De ez sem olyan "gyógyszer" ám, ami azonnal hat! Csak szorgalommal és kitartással együtt alkalmazva működik!!!

2015. október 11., vasárnap

Nem történelemről,

hanem irodalomról szól ez a bejegyzés.

A learningapps nem csak nekem kedvencem. Sokan sokféle tantárgyhoz sokféle feladatot készítenek ott. Amit most találtam, és megosztok veletek, azt  6. osztályos gyerekek készítették. A listát innen tudjátok letölteni, majd az egyes linkekre kattintva eljutni a feladatokhoz.

Aki már elég sok feladatot megoldott, átlátja a rendszert, maga is könnyen tud új applikációkat készíteni, és ha hibátlan is, akkor én szívesen megosztom a saját osztályával. Jó feladatot persze csak az tud készíteni, aki pontos ismeretekkel rendelkezik, vagyis megtanulja a leckét, majd összeállítja a saját "tankockáját" (A magyar fordítók ezt a szót találták ki. Nekem nem nagyon tetszik, de nincs jobb. Vagy nektek van ötletesebb javaslatotok?)
Így aki készíti az applikációt, tanul, majd tanít is egymás után!


                   

2015. szeptember 30., szerda

Az országgyűlés

szerepe a reformkorban különösen fontos volt. Ekkor kezdünk el történelem órákon is foglalkozni a feladataival, működésével. Egy másik iskola honlapján találtam egy nagyon egyszerű animációt, amely mindenki számára érthetőbbé teszi a törvényhozás menetét.

A visegrádi palota

egy animációs filmen. Nyomon követhető melyik királyunk hogyan bővítette, mire használta a csodálatos épületegyüttest. A filmet innen tudjátok letölteni

2015. szeptember 11., péntek

Nagy Lajos

hadseregéről és nápolyi hadjáratairól láthattok itt egy nagyon érdekes, sok olyan részletet is megvilágító animációs filmet, aminek megtekintésére órán már nem tudtunk időt szakítani.
Különösen ajánlom "kezdő hadvezéreknek"!

2015. szeptember 7., hétfő

További tanulási tippek

Mindenki másképpen tanul. Ugyan nincs egyféle jó útja a tanulásnak, de vannak hatékonyabb és kevésbé hatékony tanulási utak, tanulási technikák. Ha tudatosan használod ezeket a technikákat, akkor rájössz, hogy meg tudod könnyíteni a tanulásod. Meg kell tanulnod tanulni!!! Tudnod kell, hogy neked melyik módszer, technika segít a legtöbbet a felkészülésben.

Ennek eldöntésében segít most neked ez a kis összeállítás.

2015. szeptember 6., vasárnap

Kedves Ötödikes!

Hamarosan eljuttatom hozzád a saját kódodat, hogy beléphess az interaktív osztályodba. Addig is itt
és itt és itt és még itt is tudsz gyakorolni.

Jó szórakozást és eredményes tanulást kívánok!

2015. szeptember 5., szombat

Új könyvekből tanuljuk a történelmet

az ötödik és a hatodik osztályosokkal (kb. novembertől a hetedikesekkel is).

A tanulás még egy megszokott könyvből sem egyszerű, hát még ha egy teljesen új szerkezetűt kell használni. Ezért készítettem egy bemutatót hozzá, amit ide most technikai problémák miatt csak képként egyesével tudok feltenni.






Már érvényes az új magyar helyesírási szabályzat

Egy bonyolultnak tűnő helyesírási problémát szerettem volna tisztázni, és így kerültem a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének oldalára, ahol megtaláltam az új helyesírási szabályzatot.  Vagy csak annak összefoglalóját? Ezt nem tudom biztosan, mert a nyomtatott kiadványt még nem vásároltam meg. Annyi azonban biztos, hogy az oldal jól használható és nagy segítséget nyújt a 2015. szeptember 1-jétől érvényes helyesírásban. (A dátum írása például a számítógép szerint helytelen, pedig ezt az Akadémia oldalán láttam így!)
A szabályzat innen érhető el.

2015. szeptember 4., péntek

Figyelem, figyelem!

 Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata támogatásával az Óbudai Sport és Szabadidő Nonprofit Kft. a 2015/2016. tanévre is kiírja a „Jó tanuló, jó sportoló” Ösztöndíj pályázatot a III. kerületben lakó és tanuló, 7-12. évfolyamra beiratkozott tanulók számára, akiknek a 2014/2015-ös tanév végén a tanulmányi eredménye elérte vagy meghaladta a 4.00 átlagot. Havi 10.000,- Ft pályázati támogatásban idén is minimum 25 fő részesülhet 10 hónapon keresztül.
A pályázat benyújtási határideje: 2015. szeptember 30. (szerda) 12:00 óráig. A pályázat kiírója hiánypótlásra nem biztosít lehetőséget!
További részletek a letölthető pályázati felhívásban és a pályázati adatlapon találhatóak, amely az alábbi linken érhető el: http://obuda.hu/…/az-uj-tanevben-is-jo-tanulo-jo-sportolo-…/ Tájékoztatás a 1/388-9770 telefonszámon kérhető.

2015. szeptember 3., csütörtök

Új feladatok

várnak benneteket az interaktív osztályokban. Jó szórakozást, eredményes munkát!
www.learningapps.org

Gratulálok

Patricknak a 7.d-ből és Linnek a 8.c-ből! A jelen állás szerint ők ketten oldották meg az interaktív osztályaikba feltöltött tanév elei ismétlő feladatokat.

 A kérdés már csak az, hogy egy vagy két ötös lesz-e a jutalmuk, azaz lesz-e valaki, aki náluk is gyorsabban oldja meg a feladatokat.

2015. szeptember 1., kedd

Ha már kezded magad megismerni,

akkor koncentráljunk egy kicsit az iskolára!
Nem mondok újdonságot azzal, hogy mi, emberek sok mindenben hasonlítunk egymásra. Ugyanakkor minden ember egy-egy önálló személyiség is, és így ugyanazok a dolgok másként hatnak ránk. Ez igaz a tanulásra is. Ami nekem segít a tanulásban, az lehet, hogy téged akadályoz. A kutatók többféle szempont szerint vizsgálták, és sorolták csoportba a különböző tanulási stílusú embereket.

A következő javaslatom: Nézd meg ezt a kisfilmet, és próbáld meg eldönteni, hogy te melyikhez tartozol!

2015. augusztus 30., vasárnap

Hamarosan

szeptember lesz, kezdődik az iskola, kezdődik a tanulás.


Ennek a mondatnak a tartalma azért nem teljesen igaz.
 Két nap múlva szeptember 1. lesz - az első rész tehát igaz.
 A minisztérium rendelete szerint Magyarországon szeptember 1-én kezdődik az új iskolai év - tehát a második rész is igaz.
És kezdődik a tanulás is? Ez bizony nem igaz! Inkább folytatódik a tanulás. Az a tanulás folytatódik, ami születéseddel kezdődött. A tanulás ellenzőinek van egy rossz hírem: akkor is tanulsz, ha nem veszed észre: az utcán, a strandon, a tévé előtt ülve ... Akkor meg minek iskolába járni???  Az iskolában megpróbálunk képessé tenni arra, hogy könnyebben befogadd és feldolgozd az új tényeket, rendszerezd az ismereteidet, megértsd a körülötted zajló történéseket és új területeket fedezz fel.

Te, aki a blogomat időnként olvasod, már tudod, hogy az iskolai tanulás bizony nehézségekkel jár. De ha figyelsz a tanáraidra, szüleidre, egyszerűbb lesz a dolgod! A legfontosabb azonban az, hogy önmagaddal legyél jóban, ismerd meg önmagad!
Első segítségként nézd meg ezt a kisfilmet

Folytatás hamarosan!

2015. július 14., kedd

Még mindig játék, mert ...

... játszani nagyon jó!
Ezt az oldalt megint véletlenül találtam.

 Csak azt sajnálom, hogy kimondottan törihez nincsenek feladatok. Persze elbújtatva akad néhány. Ja, hogy ezek feladatok, és nem is játékok?! Ha innen nézem játék, ha onnan nézem feladat. De mindenképpen nagyon érdekes! Regisztráció után tudsz választani az osztályok és tantárgyak közül.
Innen jutsz el az oldalra.
Jó szórakozást, kellemes időtöltést hozzá!

2015. június 23., kedd

Játék-játék-játék

Ma kaptam egy nagyon jó web-oldal címet, és azóta hogy hazaértem - rövid megszakításokkal - ülök a gép előtt, és csak játszom és játszom és játszom... , és még nem untam meg. Már megint jókor voltam jó helyen, mert ez az oldal pont egy ilyen borús napra való, mint a mai!  És itt  a cím: http://kognitiv.hu/
Regisztrálás nélkül is lehet játszani, de az igazi akkor, ha a gép az eredményedet is rögzíti. Csak egyet sajnálok,  az én gépemen nem minden játék működik.
Hát akkor játékra fel!

2015. június 14., vasárnap

Facebook-projekt ....

avagy hogyan kezdjük az új tanévet jó jeggyel!

Igaz, még nem ért véget az idei tanév, de nem árt előre is gondolni. Ezért  kapjátok ezt a  feladatot, amit a borongós nyári napokon akár élvezhettek is, hisz nem  szokványos formában kell feldolgozni a saját magatok által kiválasztott témát.
A kész anyagot a szeptemberi első órára kell magatokkal hozni.
Jó szórakozást és eredményes munkát kívánok!
Dokumentum típusa, terjedelme
Dokumentum tartalma
1. Adatlap (kézzel írva, A/4 terjedelemben)
keresztnév, vezetéknév, nem, állandósult melléknév,
születési és halálozási adatok (hely, idő),
tanulmányok, iskolák, munkahely,
érdeklődési terület,
 családi állapot
……
2. Életutam (kézzel írva, A/4 terjedelemben,
egyes szám első személyben)

A legfontosabb események, tevékenységek a
történelmi személy életéből, személyes hangon
elbeszélve.

3. Ismerősök (kézzel rajzolva és írva,
A/4 terjedelemben)

Négy olyan történelmi személy kiválasztása, akik a valóságban is ismerősei voltak az oldal
főszereplőjének. Róluk egy-egy kézzel rajzolt
arckép és 4-5 mondatos ismertető szükséges.

4. Üzenetek (összesen 4-4 üzenet, kézzel írva,
tetszőleges formában)

Minden jelzett ismerősnek egy-egy rövid, de valós történeti tartalmú üzenet küldése, ők pedig válaszolnak is rá.


5. Élettérkép (kézzel készítve, A/4 terjedelemben)
Formája és tartalma a mellékelt képen.

6. Térkép (kézzel rajzolva, A/4 terjedelemben)
A főszereplő életének legfontosabb helyszínei (min. 4 helyszín)   egy korabeli Magyarország és/vagy Európa térképén bejelölve.


                        

2015. május 28., csütörtök

Forradalom Oroszországban

Állítsd időrendbe az eseményeket

A muhi csata

A csatáról készült rajzos térképvázlatot hasonlítsátok össze  az órán készítettel, és ha nagy az eltérés, akkor javítsátok ki!

Majd próbáljátok elmesélni a csata menetét ez alapján!
A tanulásban segít a könyv és a munkafüzet feladatai is. Azok, akik többet szeretnének tudni róla, nézhetnek különböző animációs filmeket. De ne felejtsétek el, hogy erről a korról több forrás is rendelkezésére áll a történészeknek, és ezek nem mindenben egyeznek meg. Ezért lehet különbség az órán elhangzottak és a filmek között.
Ez itt nagyon rövid.
Ez szöveg nélküli.
Ez a legrészletesebb.

2015. május 26., kedd

Az Aranybulla

című anyagrészhez tartozó házi feladat megkönnyítésére teszem ide fel a lyukas szöveget.

Feladat: Egészítsétek ki, és értelmezzétek a szöveget a tankönyv segítségével!

Az elégedetlenség lecsillapítására …………-ben …………………… király kiadta
az ……………………….. .
 Ebben ígéretet tett, hogy
 a nemeseknek nem kell ………………………., vagyonukról szabadon …………………………,
a külföldi …………………… csak akkor kötelesek részt venni, ha az uralkodó fizet érte. Kötelesek viszont fegyvert fogni, ha ………………………………………
Ha a király megszegi az ország törvényeit, a nemeseknek joguk van ……………………………

Fragenkatalog

A németeseknek a tanév végi összefoglaláshoz készítettem ezt a kérdés-katalógust. A benne szereplő kérdések  szolgálnak a beszélgetések alapjául.
Wie geht’s?
Wie heißt du?
Wie heißt deine Familie?
Wie heißt dein Vater?
Wie heißt deine Mutter?
Wie heißt dein Opa?
Wie heißt deine Oma?
Wie heißt dein Bruder?
Wie heißt deine Schwester?
Wie heißt dein Hund?
Wie heißt deine Katze?
Wie heißt dein Freund?
Wie heißt deine Freundin?
Wer ist das? (auf einem Foto)
Wie ist deine Telefonnummer?
Woher kommst du?
Wo wohnst du?
Wie alt bist du?
Woher kommt dein Vater?
Wo wohnt deine Oma?
Wie alt is deine Mutter?
Wer ist im Wohnzimmer?
Wer ist zu Hause?
Wo ist der Hund?
Wo bist du?
Ich bin im Museum. Kommst du?
Was machst du in der Küche?
Wo schläft die Katze?
Was kochen die Eltern in der Küche?
Was machst du gern?
Singst du gern?
Was ist dein Hobby?
Was ist dein Lieblingstier?
Kannst du schwimmen?
Was kannst du gut machen?
Können Papageien singen?
Wie alt ist der Elefant?
Wie schwer ist das Krokodil?
Wie groß bist du?
Was kann die Giraffe nicht machen?
Wie ist der Delfin?
Was ist dein Lieblingsfach?
Wann hast du Sport?
Was hast du am Montag?
Wie findest du Mathe?
Wo lernst du Deutsch?
Was macht ihr in Informatik?
Was liest du gern?
Wer ist dein Kunstlehrer?
(Wie sind deine Noten in Geschichte?)
Was macht ein Reporter?
Wo arbeitet eine Tänzerin?
Was trinkst du zum Frühstück?
Wer macht das Frühstück?
Was magst du nicht essen?
Was ist dein Lieblingsessen?
Was kostet ein Mineralwasser?
Wie findest du Brot mit Käse?
Trinkst du Tee mit Zucker?
Was ist in der Speisekammer?
Was möchtest du trinken?
Hast du Hunger?
Was sammelst du?
Wie viele Bleistifte hast du?
Von wem bekommst du Kulis?
Mit wem tauschst du Servietten?
Ich habe ein Buch. Was gibst du mir dafür?
Warum sammelst du Bücher?
Wie findest du Röcke?
Was kosten die Schuhe?
Was ist dein Lieblingskleidungsstück?
Was is deine Lieblingsfarbe?
Was trägst du gern?
Wie viel Geld hast du?
Du fährst nach Afrika. Was nimmst du mit?
Wann hast du Geburtstag?
Was wünschst du dir zum Geburtstag?
Was hast du zum Geburtstag bekommen?
Was ist dein Lieblingsjahreszeit?
Was ist dein Lieblingsmonat?
Magst du den Winter?
Was machst du im Sommer?